Kdo se představí na letošních VIDINÁCH?

Seznamte se s umělci a umělkyněmi, kteří budou prezentovat svou tvorbu na druhém ročníku Festivalu vizuální tvorby VIDINY.

VÝSTAVY

FILIP FRIČ se věnuje malbě a kresbě, absolvoval Fakultu výtvarných umění Technické univerzity v Košicích. Jeho díla jsou často expresivní, neklidná a syrová – pracuje s úzkou paletou základních barev a reflektuje v nich vztah mezi realitou pozorovanou v cizím městě, osobní historií a nostalgií.

Pro VIDINY vytvořil sérii obrazů a 3D objektů, které spojují malbu a sochu a vytvářejí hravou souhru mezi formou, materiálem a vzpomínkou. V jádru jeho výstavy je fascinace naivním futurismem – těmi napůl pochopenými, zázračnými sny o robotech, přístrojích a blikajících technologiích, které formovaly naše dětské představy o budoucnosti.

KRISTÍNA NGUYENOVÁ vystupuje pod uměleckým jménem Mizuki. Studuje v ateliéru malby na fakultě Ladislava Sutnara v Plzni. Pro její tvorbu je stěžejní barva, řeší také kombinaci přístupů, introspekcí a transformací.

V rámci VIDIN představí svůj Deník metamorfózy, soubor děl, v němž pracovala s tématy jako je přechod z dětství do dospělosti, intimní okamžiky, vzpomínky a proměny. V tomto cyklu zároveň také otevírá otázku identity.

TATIANA PLATONOVA vystudovala malbu na Ostravské univerzitě. Věnuje se vytváření trojrozměrných kompozic, které kombinují tradiční malířské techniky s objemovými konstrukcemi z různých materiálů.

Na festivalu VIDINY vystaví práce věnované vzpomínkám na dětství ve vesnici Bolšoje Prokoševo i ucelenou sérii děl, která vizualizuje doslovný význam idiomatických výrazů a frazeologismů.

MARKÉTA DONÁTOVÁ (Sudeťačka & kolektiv) studovala v ateliérech Intermediální tvorby a Figurálního sochařství na Akademii výtvarných umění v Praze. Ve své tvorbě zpracovává vše, co se odehrává v jejím životě a formálně se dlouhodobě věnuje zkoumání různých materiálů, textur a barev.

Ve Stopětce během VIDIN představí díla, která vytvářela společně se svými dětmi, které v posledních letech do své umělecké tvorby spontánně zapojuje. Společná díla jsou autentickým záznamem dynamiky vztahu matky a potomků, který se neustále vyvíjí a proměňuje.

PETRA ONDREIČKOVÁ NOVÁKOVÁ vystudovala VŠUP v Praze. Její autorská tvorba vychází z neustálé potřeby hledání adekvátního média pro vyjádření tématu, které aktuálně zpracovává. Výrazovými prostředky jsou jí blízké techniky, které přesahují rozměr své danosti.

Pro VIDINY vytváří site-specific instalaci, v níž pracuje s prostorovými kolážemi z perforovaného papíru v kapli sv. Vincence v areálu bývalého augustiniánského kláštera v Třeboni.

Foto (c) Martin MARENCIN 2021

SOCHY

JOSEFÍNA KONÁŠOVÁ vystudovala v ateliéru sochy u prof. J. Róny na Akademii výtvarných umění v Praze. Vedle sochařství se věnuje i malbě a kresbě.

Během VIDIN vás ve veřejném prostoru města čeká nevšední konfrontace s její sochou  Relativní bezpečí. Její figurativní plastiky dokážou být humornými objekty a zároveň se s nadsázkou dotýkat závažných společenských témat.

ADAM KRIŽOVENSKÝ studuje v ateliéru Intermédií II na Akademii výtvarných umění v Praze. Vychází z digitálně-vizuálního prostředí, ale v posledních letech se zaměřuje především na objekty.

Věnuje se volné tvorbě, pracuje zejména s drátem, který svařováním přetváří do ilustrací – a právě jeho drátěné ilustrace budou v rámci festivalu VIDINY vystaveny ve veřejném prostoru města.

STREETARTPARK

MIKULÁŠ KARBAN studuje v ateliéru Intermédií II na Akademii výtvarných umění v Praze. Během VIDIN se s ním můžete setkat v zámeckém parku, kde bude několik dní vytvářet velkoformátové plátno pod širým nebem.

V posledním roce se věnuje velkoformátovým abstraktním malbám siločar. Jde o maximálně koncentrovaný proces, při kterém se pokouší napojit na okolní prostředí a energii. Je to jistý druh vnitřní studie okolí – malba vzniká tady a teď, nelze ji zopakovat ani napodobit, protože by tím ztratila svůj význam a poselství.

VIDEO

Nina Šperanda a Aleksandra Czerniak jsou chorvatsko-polské umělecké duo Bauba Collective působící mezi Prahou a Vídní. Přes den pracují v umělecké nadaci a v noci se věnují sledování a tvorbě filmů.

Pro VIDINY vytvářejí video, které pomocí sci-fi metodologie ztvární příběh vztahu k vodě v Třeboni. Dílo nabídne narativ, který propojuje minulost a budoucnost a zavede diváka do světa, kde voda sama odráží své současné potřeby a touhy.

O STOPĚTCE

Za VIDINAMI stojí Stopětka – centrum vizuálního umění a místo s jedinečným geniem loci, kde pod jednou střechou (a jednou korunou javoru) synergicky funguje galerie, biograf, divadlo a hudební produkce. V historických kulisách dostávají prostor současní umělci a umělkyně a alternativní formy umění.